Afetler cepten bildirilecek


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve TÜBİTAK ortaklığıyla hazırlananproje tamamlandığında, doğal afetlerin yanı sıra sanayi tesislerinden kaynaklı kimyasal sızıntılar ve nükleer tehlike gibi durumlarda vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek mesajla uyarılacak. AA muhabirinin AFAD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Başkanlık, TÜBİTAK ile imzaladığı protokolle İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi AR-GE Projesi kapsamında, haber alma ve yayma sistemini hayata geçirecek.

ADI: MESAJ UYARI SİSTEMİ

Sistemle seferberlik ve savaş halinde, hava saldırıları tehlike ikazı haberleriyle kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehlike haberleri, tehlikeye maruz illere anında iletilebilecek. Sistem, savaş ikazlarının dışında doğal afetlere yönelik erken uyarı olarak da kullanılacak. Bu kapsamda, sirenlerin duyuru sahası dışında bulunan vatandaşlara, ikaz haberlerinin gönderilmesi için Mesajlı Uyarı Sistemi geliştirildi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Mesajlı Uyarı Sistemi ile AFAD Başkanlığında kurulacak merkeze, hava saldırısı tehlike haberleri ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları gibi kurumlardan afet tehlikesi haberleri gönderilecek. Tehlike haberleri AFAD tarafından değerlendirilerek, gerekli görülenler GSM operatörlerine iletilecek. Sanayi tesislerinden kimyasal madde salınması, biyolojik laboratuvarlardaki tehlikeli maddelerin yayılımı, yoğun yağışlar sonucu meydana gelebilecek su baskınları, çığ tehlikesi gibi durumlar, önlem alınması için tehlike bölgesindekilere zaman kaybetmeden bildirilecek.

TEHLİKEYE MARUZ BÖLGELERE İLETİLECEK

Bu kapsamda GSM operatörleri, afet tehlikesi haberlerini, sağlayacakları hücresel yayın sistemi yöntemiyle 112. kanaldan sirenlerin duyulmadığı yerlerde yaşayanların cep telefonlarına mesaj olarak gönderecek. Projeyi sosyal sorumluluk olarak kabul eden operatörler, mesajlar için kurumlardan ya da vatandaşlardan ücret almayacak. Mesajlar, baz istasyonları kanalıyla sadecetehlikeye maruz bölgelerdekilere iletilecek. Vatandaşlar, cep telefonlarını aktive ederek uyarı mesajlarını görebilecek.

TÜRKİYE AFETİ ETKİN ŞEKİLDE YÖNETECEK

Yetkililer, Türkiye olarak afet yönetiminde ileri teknolojiyi kullanabilen ve afeti etkin şekilde yönetebilen bir ülke haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu çerçevede Türkiye’yi gerek bölgesinde gerekse küresel anlamda afet yönetimi alanında model alınacak bir ülke haline getirmeyi amaçladıklarını dile getiren yetkililer, bu kapsamda özellikle bu yıl TÜBİTAK iş birliğiyle bilişim alanında kısa, orta ve uzun vadeli projeler başlattıklarını kaydetti. Yetkililer, bu kapsamda Mesajlı Uyarı Sistemi’nin teknik altyapısının hazırlandığını ancak uygulamaya diğer bileşenlerin de tamamlanmasıyla başlanacağını sözlerine eklediler.

Fonte: http://www.posta.com.tr/yasam/HaberDetay/Afetler-cepten-bildirilecek.htm?ArticleID=166312

Anúncios

Deixe uma Resposta

Preencha os seus detalhes abaixo ou clique num ícone para iniciar sessão:

Logótipo da WordPress.com

Está a comentar usando a sua conta WordPress.com Terminar Sessão /  Alterar )

Google+ photo

Está a comentar usando a sua conta Google+ Terminar Sessão /  Alterar )

Imagem do Twitter

Está a comentar usando a sua conta Twitter Terminar Sessão /  Alterar )

Facebook photo

Está a comentar usando a sua conta Facebook Terminar Sessão /  Alterar )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: